dxomark: iphone 8 dhe 8 plus kanë kamerat më të mira në botë

PCWorld Albanian - Lajme për teknologji, Internet, Inovacion ...

që kamerat janë diçka e veçantë në modelet e fundit nuk vihej në diskutim, dhe këtë e konfirmon laboratori i testimeve dxomark. sipas tyre, iphone 8 dhe 8 plus kanë kamerat të mira që kanë testuar ndonjëherë në një telefon megjithatë nuk janë pa

2017-09-23 05:28:11  

microsoft publikoi ndërtimin 16296 të windows 10-ës

PCWorld Albanian - Lajme për teknologji, Internet, Inovacion ...

microsoft publikoi ditën e premte një tjetër ndërtim eksperimental të përditësimit të krijuesve të windows 10-ës i cili është pranë finalizimit. ky përditësim do të debutojë më 17 tetor dhe është i dyti për këtë vit. me windows 10-ën si një shër

2017-09-23 11:56:44  

microsoft dhe facebook finalizojnë kabllin optik nënujor me kapacitet 160 terabit për sekond

PCWorld Albanian - Lajme për teknologji, Internet, Inovacion ...

microsoft, facebook dhe gjigandi spanjoll teleconica arritën një objektiv madhor kur thanë se kanë finalizuar një kabëll optik nënujor nga spanja në shba me kapacitet 160 terabit për sekondë. filiali i telefonica, telxius, ka finalizuar shtrirje

2017-09-22 01:51:01  

autoritetet londineze heqin licencën e uber

PCWorld Albanian - Lajme për teknologji, Internet, Inovacion ...

londra hoqi licencën e operimit uber të premten duke i dhënë një goditje të rëndë 3.5 milion përdoruesve të shërbimit taksi në fjalë në një prej qyteteve të më të pasura në botë. autoriteti i transportit të kryeqytetit britanik tha se gjigandi i

2017-09-22 12:42:16  

mozilla përditëson firefox për ios dhe firefox focus në android

PCWorld Albanian - Lajme për teknologji, Internet, Inovacion ...

mozilla ditën e sotme lançoi firefox 9.0 për ios dhe një version të përditësuar të firefox focus për android. shfletuesi i ios me këtë përditësim do të pajiset me mbrotje ndaj gjurmimit, sinkronizim të përditësuar dhe është kompatibël me ios 11.

2017-09-22 11:37:53  

bota online ende se ka vrarë televizorin

PCWorld Albanian - Lajme për teknologji, Internet, Inovacion ...

bota ende qëndron përpara televizorit pavarësisht lindjes dhe ngritjes të kompjuterit e më pas telefonëve dhe tabletëve inteligjentë. sipas të dhënave nga globalwebindex, është veçanërisht evropa ajo që shikon që për të parë emisione televizive

2017-09-22 10:27:06  

iphone 8-ta është më e shpejtë se një core i5 macbook pro, “poshtëron” galaxy s8+

PCWorld Albanian - Lajme për teknologji, Internet, Inovacion ...

iphone 8 ka një procesor po aq të fuqishëm sa edhe një intel i vendosur në një macbook pro. ky është konkluzioni që arrin databaza e geekbench. testimet e fundit e konfirmojnë këtë gjë si dhe ekspozojnë dobësitë e pajisjeve të tjera flagship si

2017-09-22 09:17:46  

u11 plus është telefoni i radhës i htc me ekran 18:9

PCWorld Albanian - Lajme për teknologji, Internet, Inovacion ...

htc ka pushtuar titujt e lajmeve ditët e fundit me blerjen e bujshme të divizionit të harduerit nga google. tashmë sipas një raporti htc ka planifikuar të nxjerrë në shitje një telefon tjetër: htc u11 plus. u11 plus do të ketë ekran me raporte 1

2017-09-22 08:22:33  

microsoft ribrandon windows store në microsoft store

PCWorld Albanian - Lajme për teknologji, Internet, Inovacion ...

microsoft do të ribrandojë windows store në microsoft store. prodhuesi i softuerit dërgoi një përditësim të ri në store për testuesit e windows 10-ës i cili bart emrin e logon e re të dyqanit të aplikacioneve. ndërsa shumë pak gjëra kanë për të

2017-09-22 07:11:44  

bie slack, përdoruesit raprtojnë ndërprerje në mbarë botën

PCWorld Albanian - Lajme për teknologji, Internet, Inovacion ...

slack është offline për shumë përdorues në mbarë botën. shkaqet e kësaj ndërprerje madhore nuk dihen por përdoruesit prej mese dy orësh po raportojnë probleme për tu qasur në shërbimin në fjalë. në down detector ka patur një rritje graduale të r

2017-09-22 06:17:03  

kremlini: rusia nuk ka të bëjë me fushatat reklamuese në facebook kur zgjedhjeve amerikane

PCWorld Albanian - Lajme për teknologji, Internet, Inovacion ...

rusia nuk ka përdorur reklamimin në facebook për të influencuar zgjedhjet presidenciale amerikane tha zëdhënës i kremlinit dimitry peskov ditën e premte. ligjvënësit amerikanë kanë kërkuar nga komisioni federal i zgjedhjeve më shumë transparencë

2017-09-22 05:05:50  

krypton, telefoni i radhës i tcl me markën e blackberry?

PCWorld Albanian - Lajme për teknologji, Internet, Inovacion ...

edhe pse pritshmëritë ishin të larta, keyone – telefoni i parë blackberry i tcl – nuk rezultoi ajo pajisje impresionuese dhe e fuqishme e 2017-ës. hapi nostalgjik i keyone për të sjellur tastierën e plotë fizike duket se nuk mjaftoi ndërsa tani

2017-09-22 04:16:47  

malueri në ccleaner kishte në shënjestër disa kompani të mëdha teknologjike

PCWorld Albanian - Lajme për teknologji, Internet, Inovacion ...

malueri i cili i integruar në ccleaner, një softuer mjaft popullor për përmirësimin e performancës së kompjuterëve, ishte ndërtuar për të sulmuar kompani teknologjike të profilit të lartë. pas hetimit të maluerit, i cili u tha se ka prekur 2.27

2017-09-22 03:49:53  

middle-earth: shadow of war vjen në android më 28 shtator

PCWorld Albanian - Lajme për teknologji, Internet, Inovacion ...

warner bros prezantoi lojën e re middle-earth: shadow of war për kompjuterat dhe konsolat dhe tha se do të debutojë në tetor, por ajo që nuk u tha ishte se studioja kishte planifikuar edhe një version mobil të saj. shadow of war mobile debutoi d

2017-09-21 01:41:33  

komisioni evropian propozon taksa të reja për facebook, google dhe amazon

PCWorld Albanian - Lajme për teknologji, Internet, Inovacion ...

krahu ekzekutiv i bashkimit evropian tha ditën e enjte se është gati të propozojë taksa të reja për kompanitë dixhitale si facebook dhe alphabet google duke filluar nga pranvera e vitit të ardhshëm nëse nuk ka një përpjekje globale për të rishkr

2017-09-21 12:25:47  

european youth awards shpall fituesit e këtij viti në prishtinë

PCWorld Albanian - Lajme për teknologji, Internet, Inovacion ...

më datat 28-30 shtator në innovation centre kosovo në prishtinë, 25 ekspertë të jurisë të european youth awards do të përzgjedhin fituesit e projekteve më mira dixhitale të cilat kanë lënë gjurmë në shoqëri. ekspertët do të ndajnë dijet dhe eksp

2017-09-21 10:39:25  

ubt-cert organizon edicionin e dytë të aktivitetit “hack day kosova 2017”

PCWorld Albanian - Lajme për teknologji, Internet, Inovacion ...

për të dytën herë më radhë, si lider në fushën e shkencave kompjuterike, sistemeve të informacionit dhe jo vetëm, ubt ka marrë përsipër organizimin dhe mbarëvajtjen e edicionit të dytë të aktivitetit të rëndësishëm kushtuar sigurisë kibernetike,

2017-09-21 09:12:00  

microsoft: windows-i po bëhet më i shpejtë, më stabil dhe më efikas

PCWorld Albanian - Lajme për teknologji, Internet, Inovacion ...

windows 10-ta po përmirësohet dita ditës, këmbëngul microsoft, ndërsa punon për të rritur besimin tek platforma me përditësimin e radhës madhor. kompania thotë se përditësimi i krijuesve (versioni 1703) ka parë një rënie me 39% të problemeve me

2017-09-21 07:47:52  

apple rrit limitin e shkarkim në app store mbi valët celulare në 150mb

PCWorld Albanian - Lajme për teknologji, Internet, Inovacion ...

me debutimin e ios 11, shkarkimi i aplikacioneve të madhësive të ndryshme do të jetë më i lehtë mbi një rrjet celular, kjo falë rritje së limitit. më përpara apple kërkonte përdoruesve që qaseshin në një rrjet wi-fi për të shkarkuar aplikacione

2017-09-21 06:10:28  

ketan makwana, inovatori ikonë i dekadës, i bashkohet si folës konferencës së marketingut dixhital

PCWorld Albanian - Lajme për teknologji, Internet, Inovacion ...

ketan makwana është një folës ndërkombëtar shumë i njohur i tedx, sipërmarrës serial dhe mentor i cili e ka nisur rrugëtimin e suksesshëm të bizneseve të tij 7 vite më parë. si rezultat i hendekut të aftësive që ekzistonte midis edukimit të puno

2017-09-21 05:04:16  

中国古代文学 Global world news developer online documents developer online toolset Global E-commerce Global world images