Интервју со Блаже Аризанов, ко-основач на храбриот индиски стартап StayUncle

IT.com.mk - Портал за информатичка технологија

Блаже Аризанов прв пат ја посети Индија како практикант пред пет години. Денес е вљубен во егзотичната земја каде заедно со Нанд Сиг и Санчет Сет го основа StayUncle, стартап кој го привлече вниманието на светските медиуми како Huffington Post и

2016-07-29 15:57:40  

Apple нема да биде конкуренција на Tesla; ќе соработуваат на платформа

IT.com.mk - Портал за информатичка технологија

Apple можеби и нема да произведува сопствени возила, но компанијата работи на софтвер кој ќе биде платформа за постоечките производители на автомобили. Промените во определбата на Apple да се откаже од паметно возило доаѓaат речиси истовремено со

2016-07-29 13:36:40  

Хрватскиот Bellabeat веќе има 130.000 купувачи за паметниот накит Leaf Urban

IT.com.mk - Портал за информатичка технологија

Новата верзија на паметниот накит од на хрватската компанија Bellabeat веќе има 130.000 купувачи. Компанијата првите модели на новата серија ги продаде за еден час и заработи над 1,3 милиони куни, јави Netokracija.   Накитот има слична функц

2016-07-29 13:33:36  

Њујорчани гледаат HD порното на јавните супер-брзи WiFi киосци

IT.com.mk - Портал за информатичка технологија

Кога градските власти во Њујорк ги инсталираа киосците за супер-брз интернет, сигурно не предвидоа дека граѓаните на јавно место ќе го користат интернет за гледање HD порно. Иако најголем дел од граѓаните ги користат 300 MB/s за преземање поинакв

2016-07-29 13:25:08  

Гладните домашни миленици се доказ за опасностите од Интернет на нештата

IT.com.mk - Портал за информатичка технологија

Дом управуван од вештачка интелигенција, која ги мести температура во собите и на водата токму по желба на корисникот; персонализирани светилки, радиостаници и куп други можности кои не може да ги замислиме… се дел од иднината која доаѓа бл

2016-07-29 13:15:08  

Ookla ја објави наједноставната алатка за мерење интернет брзина

IT.com.mk - Портал за информатичка технологија

Ако често одите да ја проверите интернет брзината на fast.com или speedtest.net, Ookla има попрактично решение. Нивната eкстензија за Chrome која постојано е на дофат, а со тоа овозможува и побрза и поелегантна проверка. По инсталирањето на ексте

2016-07-29 13:03:16  

Кога онлајн рекламите би биле вистински продавач

IT.com.mk - Портал за информатичка технологија

Колку се прецизни онлајн рекламите? Можеби ова кратко хумористично видео од College Humor ќе ви демонстрира зошто онлајн маркетингот понекогаш е чисто промашување, и како би изгледало ако вистински продавач користи онлајн тактики. The post Кога о

2016-07-28 16:03:51  

Што ги поврзува Weekend Media Festival и книгата Čaj od šljiva?

IT.com.mk - Портал за информатичка технологија

Креативниот стратег и сестран уметник, Лазар Џамиќ е гостин на Weekend Media Festival На деветтото издание на Weekend Media фестивалот, кој се одржува од 22-25 септември, ќе биде интересен, со нови теми и говорници кои со својата појава ќе го заи

2016-07-28 15:45:56  

Најдобрата iOS апликација за фотографии доаѓа од Microsoft

IT.com.mk - Портал за информатичка технологија

На Microsoft му беше потребен релативно кус период по промената на фокусот од хардвер кон софтвер и сервиси, да се појави на врвот со неколку апликации на Google Play и App Store. Еден од тие нови сервиси е новата апликација во App Store, Microso

2016-07-28 14:30:47  

#StartupSelfie со Михаела Шебестова од Impact Hub Brno

IT.com.mk - Портал за информатичка технологија

(Oва е гостински пост на Нина Николиќ, стартап ентузијаст и автор на новиот блог #StartupSelfie, во кој објавува интервјуа со регионални стартапи) Веднаш штом ја запознав стартап сцената во Брно, благодарение на прекрасните дами од JIC StarCube,

2016-07-28 14:25:39  

Наука и технологија (општо) : http://phenomena.nationalg...

build.mk » Forum: Наука и Технологија (општо)

Author: +ProtagoristSubject: 142Posted: 29-May-2016 at 11:01http://phenomena.nationalgeographic.com/2016/05/26/colistin-r-9/...Colistin is the antibiotic of last resort for particularly dangerous types of superbugs, including a family of bacteria

2016-05-29 12:01:17  

Наука и технологија (општо) : кој вели дека од...

build.mk » Forum: Наука и Технологија (општо)

Author: +ProtagoristSubject: 142Posted: 14-Mar-2016 at 03:43кој вели дека од гмо нема фајде,  креативно ќе дотераме и до алт+шифт вакцини ако е за утеха сигурно подобро од она  како и со што ги штанцаа  до сега вирусниве вакци

2016-03-14 03:43:08  

Наука и технологија (општо) : Ne znam za koja teorija so kakvi...

build.mk » Forum: Наука и Технологија (општо)

Author: lslcrewSubject: 142Posted: 13-Mar-2009 at 18:52Ne znam za koja teorija so kakvi skalarni frekvencii zborish?! Aj please link!

2009-03-13 18:52:23  

Наука и технологија (општо) : Originally posted by lslcrewА...

build.mk » Forum: Наука и Технологија (општо)

Author: beTonSubject: 142Posted: 13-Mar-2009 at 18:42Originally posted by lslcrewА што се однесува до пронајдоците на Тесла, јас искрено повеќе го почитувам него било кој друг научник, повеќе и од Ајнштајн.гледано реално Никола е прилично заминат

2009-03-13 18:42:12  

Наука и технологија (општо) : Морнарицата на...

build.mk » Forum: Наука и Технологија (општо)

Author: beTonSubject: 142Posted: 13-Mar-2009 at 17:38Морнарицата на САД на помош...Во центарот на дополнителните проучувања на Мејсон беше југоисточната Голема Песочна Пустина на Западна Австрелија. Во тоа подрачје, во кое не беше забележана земј

2009-03-13 17:38:12  

Наука и технологија (општо) : Теслини оружја...(?)Вистинското...

build.mk » Forum: Наука и Технологија (општо)

Author: beTonSubject: 142Posted: 13-Mar-2009 at 17:37Теслини оружја...(?)Вистинското прашање е дали навистина постојат моќни оружја од типот на оние на Тесла, со кои се предизвикуваат земјотреси? Според конвенционалните научни сознанија, одговоро

2009-03-13 17:37:19  

Наука и технологија (општо) : Необичен интерес...

build.mk » Forum: Наука и Технологија (општо)

Author: beTonSubject: 142Posted: 13-Mar-2009 at 17:36Необичен интерес за проучувањата на Тесла...Особениот интерес на Аум за оружјето за масовно уништување – вклучувајќи го тука оружјето што предизвикува земјотреси и метереолошки промени и плазма

2009-03-13 17:36:30  

Наука и технологија (општо) : Има една работа која...

build.mk » Forum: Наука и Технологија (општо)

Author: lslcrewSubject: 142Posted: 13-Mar-2009 at 17:35Има една работа која не ми се допаќа околу ликот и делотона Никола Тесла. Денеска непотребно се мистифицира ликот на Никола Тесла, чак и некои фан групи го праат вонземјанин непотребно. Факт

2009-03-13 17:35:34  

Наука и технологија (општо) : Моќните оружја...

build.mk » Forum: Наука и Технологија (општо)

Author: beTonSubject: 142Posted: 13-Mar-2009 at 17:31Моќните оружја на Никола Тесла“Спектакуларно” е недоволно голем збор да се опише чудниот експеримент на живот што би се совпаѓал со приказната на Никола Тесла. Тоа е приказна на заслепувачки ис

2009-03-13 17:31:47  

Наука и технологија (општо) : 'Buckypaper' may...

build.mk » Forum: Наука и Технологија (општо)

Author: beTonSubject: 142Posted: 16-Feb-2009 at 17:51'Buckypaper' may build the future - 17.10.2008Versitle material conducts electricity, disperses heat like steel or brassA new composite material being developed plans to revolutionize the compo

2009-02-16 17:51:57  

中国古代文学 Global world news developer online documents developer online toolset Global E-commerce Global world images